نغمه فیورنتینا اینتر سری آ ایتالیا

نغمه: فیورنتینا اینتر سری آ ایتالیا

گت بلاگز وب‌گردی قوانین نیاز به بازبینی دارد تا به رونق بخش تعاون یاری کند

عضو اتاق تعاون گفت: اکنون سهم بخش تعاون در اقتصاد حدود 5% یا کمتر و زیاد است و با 25% بسیار فاصله دارد.

قوانین نیاز به بازبینی دارد تا به رونق بخش تعاون یاری کند

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ارسلان قاسمی گفت: اکنون آمارهای متفاوتی ارائه می شود و در بخش دولتی و شخصی آمار ها متناقض است و اکنون سهم بخش تعاون در اقتصاد حدود 5% یا کمتر و زیاد است و با 25% بسیار فاصله دارد و در بازار پول و سرمایه ، تعاون نقش بسیار کمرنگی دارد و هنوز وارد بازار سرمایه نشده است و نیاز به سرمایه گذاری دارد و مردم آشنایی زیادی با بخش تعاون ندارند.

وی افزود: با اینکه قیمت رشد اقتصادی مثبت شده است هست، رشد کشاورزی 5/7 درصد ولی رشد صنعت 1/7 درصد است .

عبارات مهم : قانون
بیش از 70% تولیدات بخش کشاورزی در اختیار بخش تعاون است ولی در هیچ جا مورد نظر قرار نمی گیرد.
ارسلان قاسمی ادامه داد: کارتل تراست از مجموع 180 هزار تعاونی ثبت شده است و اتحادیه های تعاونی استانی و شهرستانی و غیره تشکیل شده است هست.
مقام معظم رهبری با ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی در بخش تعاونی اقتصاد گفته شده است است : باید وامهای بدون بهره جهت متقاضیان کار فراهم شود که تامین بخشی از آن بعهده مجلس شورای اسلامی است . علاوه بر آن بخشی هم بر عهده تعاونیهاست.
قاسمی گفت: با وجود سهام عدالت به نوعی 45% جمعیت کشور با تعاونیها درگیر هستند. دولت مجری است و حتما باید مجلس در این مسئله دخالت و نظارت داشته داشته باشد.
واگذاریها نباید تنها در اختیار بخش تعاون باشد ، چون توانایی اداره آن را ندارد و همین باعث شده است نتوانیم در بخش تعاون به سهم 25% برسیم.
قاسمی تاکید کرد: ما هر لحظه جلسات مشترکی میان اتاق تعاون و مجلس داشتیم و جهت همه پرسشها پیشنهادات ارائه شده است است .
بعضی تعاونیها توان مالی هم دارند ولی عرصه بر آنها بسته هست.
در قانون هدفمندی یارانه ها بخشی از درآمد هدفمندی باید به تعاونیها تخصیص داده شده است داده شود.
قاسمی ادامه داد: رشد اقتصادی کشور مرهون بخش تعاون است ولی همه از این امر غفلت کرده اند ، حتی رشد مثبت کشاورزی هم وابسته به رشد بخش تعاون هست.
در قانون بخش تعاون و اصلاحیه دو سال پیش ، مجلس مرکز داوری را آینده نگری کرد و همین باعث حل و فصل بهتر پرسشها شد و این مرکز دارای اختیارات خاص است .
البته مجلس هم در حل و فصل پرسشها کمک می کنند .
در تعاونیها ما کمترین بدهیهای معوق را داریم . حتی در تعاونیهای مسکن هر سال گزارش بازرسی بررسی و تصویب می شود و پرسشها تعاونی به اتحادیه ارجاع می شود و پرسشها حل می شود و مسئله ما تنها در اجراست .
قاسمی تاکید کرد: قوانین فعلی ما نیاز به بازبینی دارد تا به رونق بخش تعاون کمک کند.
وی در خاتمه افزود: تعاونیها از 25% تخفیف مالیاتی برخوردارند که در حال اجراست .تعاونیها می توانند مسئله کارآفرین را توامان حل کنند.

محمد حسین فرهنگی دیگر میهمان تیتر امشب هم گفت: اصل 44 قانون اساسی مهمترین اصل قوانین کشوری در حمایت از تعاونی ها و بخش شخصی است ولی تاکنون بخش تعاون جایگاه واقعی اش را در جامعه پیدا نکرده هست.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ضعف بخش تعاون در ساختار تعاون است گفت: تعاونی هادر کشور ما به دو دسته تقسیم می شوند: 1 – تعاونی هایی که اعضا در همه مناسبات خود دخیل هستند و بخاطر همین هم است که موفقند مانند تعاونی های بخش کشاورزی.
2 – بخشی از تعاونی ها هم اعضاء فقط در تشکیل هیئت مدیره نقش دارند و در مابقی کارها در حاشیه اند، لذا تا وقت بعدی که گزینش هیئت مدیرهصورت می گیرد اعضا نقشی نخواهند داشت و فقطمدیریت تعاونی اختیار مطلق دارد. مانند تعاونی های مسکن در این نوع تعاونی ها بهره وری مناسبی را شاهد نخواهیم بود .این نوع تعاونی ها عموما با نارضایتی های متعددی همراه هست.
فرهنگی افزود: تعاونی های ما زیاد شبیه به تراست ها در کشورهای خارجی هست. حوزه تعاونی ها که ادعا می کنیم 25 درصد باید جزء این بخش باشد ، سایر شرکت ها باید از نقاط قوت تعاونی ها استفاده کنند نه اینکه به تعاونی ها نگاه اداری داشته باشند.
وی مسئله تعاونی ها را مسئله اجرا دانست و افزود: مسئله در قانونگذاری نیست. وزارت منزل ای به نام تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوجود آمده است که در راس امورش ابتدا تعاون را مطرح می کند، از طرفی مجلس دیگر نظارتی بر این تعاونی ها ندارد.
او با اشاره به اینکه نظارت بر حسن اجرای تعاون و بازبینی در ساختار تعاونی ها می تواند راهگشا باشد گفت: وزارت منزل باید به سوی کارهای عملی و اجرایی برود و آسیب شناسی کند و درصدد برطرف پرسشها برآید.
فرهنگی با استناد به اصل 44 قنون اساسی گفت: هنگامی که بنگاهی در بورس یا فرا بورس عرضه می شوند همه افراد در خرید سهام برابرند. اگر بنگاه های دولتی را به بخش شخصی واگذار می کنید ، خود بنگاه توان واگذاری و شخصی را داشته باشد و بتواند بصورت تعاونی جایگزین دولت آن بنگاه را به درستی مدیریت کند و همه اعضا رضایت داشته باشند.
محمد حسین فرهنگی گفت: توانمند سازی بنگاه ها از ساز و کار بانکی و بنیه اقتصادی حاصل می شود. نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون خاص اصل 44 قانون اساسی در حمایت از تولید ملی است که بصورت مستقیم کمک می کند تا بستر مناسبی را جهت توانمند سازی بخش تعاون بوجود آورد. بحث های مختلفی در این کمیسیون خاص مطرح می شود.
محمد حسین فرهنگی با تاکید بر بی خدشه بودن قوانین جهت توسعه بنگاه های تعاونی گفت: مسئله بر اجرا نشدن قوانین هست.
او گفت: آیا اعضا یک تعاونی رضایت کاملی ندارد؟ وی پیشنهاد کرد در بین اعضا نظر سنجی کنید. هنگامی که اعضا موفقیت را جهت تمام اعضا در نظر بگیرند نه شخص یا جهت گروه خاص، موفق خواهند بود. بعنوان مثال هنگامی که در یک ارگانی یا وزارت منزل ای تعاونی مسکن به تعهداتش عمل نمی شود و مدیر عامل سوء استفاده کرده هست، آن وزارت منزل مطبوع، مجلس شورای اسلامی هیچ یک نمی توانند کاری کنند بعبارتی این مدیر عامل تعاونی را خود اعضا معرفی کرده اند. به عبارتی جهت اختلافات بین اعضا کاری صورت نگرفته است و یک حلقه مفقوده دارد.
وی با اشاره به اینکه پرسشها درون گروهی تعاونی ها قابل حل هستند افزود: ابتدا در نقش نهاد بازرسی تعاونی ها بازبینی کنید. اعضا هیئت بازرسی باید جدای از هیئت مدیره گزینش شوند و طوری القا می شود که در ادامه هیئت مدیره است در صورتی که بازرسی تعاونی ها جدای از هیتئت مدیره است و جهت نظارت بر رمشکلات گزینش می شوند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: قانون | قانون اساسی | ارسلان قاسمی | تیتر امشب | بخش تعاون | اقتصاد | رشد اقتصادی | بازار پول و سرمایه

قوانین نیاز به بازبینی دارد تا به رونق بخش تعاون یاری کند

قوانین نیاز به بازبینی دارد تا به رونق بخش تعاون یاری کند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog